1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yaşa Göre Nabız Hesaplama | Nabız Kaç Olmalı?

Yaşa Göre Nabız Hesaplama | Nabız Kaç Olmalı?
2

Nabız, halk deyimiyle kalp atışı, sözlükte ise kalbin vuruşlarının sağladığı kan basıncı nedeniyle atardamarlara ve özellikle bilekteki atardamara parmakla basıldığında duyumsanan kımıldama, yüreğin gevşeyip kasılmasıyla olan kımıldanışına denir.

Nabız insanlarda değişik değerlere sahiptir. Yaptığınız aktivitelere göre değişiklik gösterebilir. Konuşurken dahi nabzınız yükselebilir.

Yaşın yanı sıra örneğin bir sporcu ile normal insanın nabız değerleri farklıdır.

Dinlenir pozisyonda tek yapmanız gereken 10 saniye boyunca vuruşları hissedip nabzınızı saymak sonrasında bulduğunuz nabız sayısını 6 ile çarpın. Nabızınız 1 dakikada (60 saniyedeki) kalp atım öğrenmiş olacaksınız. Örnek verelim; 10 saniyedeki nabzınız 11 olsun, 11 x 6 = 66 kalp atım sayınız olur.

Yaşa ve yaşama şekline bağlı olan kalp atışı, parmaklarla bilekten ölçülebilir. Tek yapmanız gereken 10 saniye boyunca vuruşları hissedip nabzınızı saymak sonrasında bulduğunuz nabız sayısını 6 ile çarpmak.

Aşağıda bulunan Yaşa Göre Nabız Hesaplama aracı ile normal bir insanın dinlenme halinde iken nabız sayısının ortalama değerini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 4 sene önce

    A 7 kapde ne anlama geliyor

  2. 70 yaş nabız 37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir