1. Anasayfa
 2. Haber

Tesla’nın sürücüsüz otomobili ile ilk ölümlü kaza

Tesla’nın sürücüsüz otomobili ile ilk ölümlü kaza
0

Geleceğin araçları olarak belirtilen sürücüsüz otomobiller ile ilk ölümlü kaza gerçekleşti.
 
Aslında kaza 7 Mayıs 2016‘da gerçekleşmiş ama haberi yeni geldi.
 
Tesla‘nın otomatik pilot sistemi bulunan Model S aracının karıştığı kazada araç sürücüsü yaşamını yitirdi.
 
Kazanın Florida eyaletinde gerçekleştiği bildirildi.

Otopilot aktif şekilde, bölünmüş yolda seyahat eden, Tesla Model S aracı, kontrolsüz bir kavşakta karşı şeritten gelip dönüş yapmak isteyen bir kamyonun kasasına çarpmış, bu esnada otopilotun  ya da sürücünün frenleri kullanmaya çalışmadığı ve Tesla aracın seyahat ettiği yönde gökyüzünün çok parlak olduğu belirtilirken, otopilot sisteminin çok yüksekteki cisimleri “yol tabelası” olarak algıladığı için fren sistemini devreye sokmamış olabileceği düşünülüyor.

Tesla otopilot sistemi bulunan araçların satışı sırasında müşterilerle yaptığı anlaşmada, bu teknolojinin henüz halka açık beta aşamasında olduğunu ve sürücülerin otopilotu kullanırken ellerini sürekli direksiyonda tutması gerektiğini  ve bu durumdan dolayı oluşabilecek kazalardan sorumlu olmayacaklarını belirttiği söyleniyor.
 
Tesla, gerekli bilgilendirmeyi Ulusal Karayolları Ulaşım Güvenlik Yönetimi’ne (NHTSA) yaptıığını ve araştırmanın yapılacağını belirtti.
 
Gerekli test videolarını izlemiştim, o görüntülerde herhangi bir sıkıntı yoktu, kaldı ki piyasada şu an birçok Tesla S mevcut, pek kaza olmadı ama elbet olacaktı. Tesla’nın belirttiği gibi elleri en azından direksiyonda tutmak gerekir.
 
Tabii, genel kanı satış gerçekleşirken aracın tek başına bu işi başarabileceği gösteriliyor ama özünde öyle değil tartışmaları mevcut. Hatta Volvo tarafından 50 bin katılımcı ile yapılan yapılan bir araştırmada katılımcıların yüzde 79’u otomatik pilot devredeyken yapılan kazalarda sorumluluğun otomobil üreticisinde olması gerektiğini düşünüyor. 
 
Bakalım ilerleyen süreç neler gösterecek, çünkü gerçekten gelecekte piyasada baya tercih edileceğini düşünürsek, bu tarz sorunların daha fazla sıkıntı çıkmadan çözülmesi gerekiyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  sevdim
  Sevdim
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir