1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Fatura Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fatura Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler
0

Resmi bir evrak niteliği taşıyan faturalar Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen matbaalar tarafından basılır.
Kıymetli bir evrak olan fatura kesilirken bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Konuya yabancı olanlara rehberlik edecek bilgileri sizler için sıralıyoruz.

1- Fatura Üç Nüsha Olmalı

 
Bir nüshayı müşteriye vermeniz gerekiyor. İkinci nüshayı fatura dosyanıza arşivlemeniz lazım. Üçüncü nüsha da genellikle muhasebe fişinin altında kaldığından faturanın üç nüsha olmasına dikkat etmelisiniz. İletişime geçtiğiniz matbaadan fatura talep ederken üç nüshanın renklerinin farklı olmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede kopyalar da karışmaz ve daha düzenli bir arşiv yapabilirsiniz.
 

2- Fatura Çıktısı İçin Nokta Vuruşlu Yazıcı İdeal

Faturayı mutlaka elle kesmeniz gerekmiyor. Çıktı alarak da fatura kesimi yapabilirsiniz. Fatura tasarımının hazır olduğu ve minimum bilgilerin yazılı olduğu hazır formatlar tercih edilebilir. Sıklıkla fatura kesenler için çok daha pratik bir yöntem olan fatura kesiminde nokta vuruşlu yazıcı en ideal seçim olabiliyor. Çünkü A4 boyutu da dahil olmak üzere her türlü kağıt boyutunda fatura çıktısı alabilirsiniz. Gayet net baskı yapabilen nokta vuruşlu yazıcılar kağıt ebadı bakımından sıkıntı yaşatmadığı için fatura kesiminde en çok tercih edilen yazıcı türü oluyor.
 

3- Fatura Yedi Gün İçinde Kesilmeli

 
Mal ya da hizmetin tesliminin ardından faturanın maksimum yedi gün içerisinde kesilmesi gerekiyor. Ancak burada önemli bir nüans bulunuyor. Eğer bu yedi günlük süre zarfında bir sonraki aya geçiş varsa, faturayı ayın son günü de dahil o ay içerisinde kesmeniz gerekiyor. Bu detayı göz ardı etmeniz çeşitli sıkıntılara sebebiyet verebilir. Çünkü yasa ve yönetmelikler gereği faturanın o ayın KDV beyannamesi içerisinde bulunması gerekiyor.
 

4- Fatura Seri ve Sıra Numarası Bilmecesi

 
Faturanın seri numarası ile sıra numarasının nereden başladığı önemli değil. Bakanlık tarafından fatura basma yetkisi verilmiş olan matbaalara belirli bir seri sıra numarası aralığı belirtilir. Bu nedenle hangi matbaayı seçtiğinize bağlı olarak seri ve sıra numarası değişebilir. Son olarak yasalar gereği faturayı Türkçe olarak düzenlemeniz gerektiğini de unutmayın. Yabancı dillerde düzenlenen faturalar geçerli olmaz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  sevdim
  Sevdim
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir