15 Milyon Telegram Kullanıcısının Telefon Bilgisi Çalındı

Kullanıcılarına baştan uca şifreleme (end-to-end) özelliğiyle gelişmiş bir güvenlik altyapısı sunan ve özellikle Orta Doğu ülkelerinde geniş kullanıcı kitlesine sahip olan mesajlaşma uygulaması Telegram‘ın siber bir saldıraya uğradığı açıklandı.
 
Bu saldırı sonucundan en popüler olduğu ülkelerden İran’daki 15 milyon Telegram kullanıcısının telefon numarası bilgisi korsanların eline geçtiği belirtildi.
 
Saldırıyı İran merkezli siber korsan grubu Rocket Kitten’ın gerçekleştirdiği sanılıyor. İran Devrim Muhafızları  ile bağlantısı olduğu iddia edilen Rocket Kitten’ın Muhalifler ve yenilikçiler arasında popüler olması nedeniyle Telegram’a saldırı düzenleyebileceği düşünülüyor.

Açığa neden olan ise iki aşamalı doğrulama sistemi olduğu yönünde bilgi verildi. Telegram‘ı onaylamak için SMS ile doğrulama kodu gönderiliyor. Bu numaraların kayıtlı olduğu veritabanındaki bilgilerin çalındığı belirtildi.
 
Telegram tarafından şu an herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak bu durum dahi kötü bir izlenim yaratmaya yetecek gibi gözüküyor.

Etiketler: / / /
Facebook İle Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Avatar Aslan dedi ki:

    Telegram’dan açıklama gelmiş.