1. Anasayfa
 2. Haber

Valentino Rossi’nin Marc Marquez’e Teması Ve Aldığı Ceza

0

MotoGP 2015‘in Malezya etabında bugün tarihe geçecek bir olay yaşandı.
 
Yarışı izlerken ilk herkes Valentino Rossi‘nin, Marc Marquez‘e kasti olarak temas ettiği düşündü ve hatta bunu tekme olarak nitelendirenler bile vardı.
 
Yarış öncesi Rossi, Marquez ve Jorge Lorenzo hakkında olumsuz açıklamalar yapmıştı ki haklıydı da.
 
Bu iki İspanyol güzel bir oyun oynadı ve Rossi‘yi bunun içine çekmeyi başardılar.
 
Zaten İspanyolların spor dallarında nasıl çirkef olduklarını gerek basketbol, gerekse futboldan çok iyi biliyoruz.
 
Özellikle basketbol maçlarında İspanyolların yaptıkları ünlüdür, bıktırmış durumdalar.

Burda da Marquez‘in yarış başından beri tek amacı Rossi‘ydi. Onu yavaşlatmak için çok uğraştı, didindi ve sonunda istediği aldı.
 
Rossi ise dayanamadı sanırım ama onun gibi bir şampiyonun daha sakin olması lazımdı.
 
Gerçi yaptığı açıklamada kasti bir şeyin olmadığını söylüyor ve ben de buna inanıyorum, belki ilk görüntüde bilerek temas ediyor gibi gözüküyor ama helikopter çekiminde öyle olmadığı açık.
 
Kendisinin de dediği, Marquez‘in zaten daha önceden düştüğü ve onun teması yüzünden ayağının kaydığı yönünde.
 
Rossi, yarışı üçüncü olarak bitirdi.
 
Valentino Rossi'nin, Marc Marquez'e Teması Ve Aldığı Ceza

Yarış direktörü Mike Webb‘in yaptığı açıklamalar ise şöyle:
 
“Hakemler toplantısında söylenen sözlerden bahsetmeyeceğim, ancak size genel bir fikir verebilirim. Bizim gördüğümüz Rossi’nin Marquez’i pist dışına veya dışa göndermek için kasıtlı bir hareket yaptığıydı.”
 
“Bunu ikisinden de dinledik. Marquez bize normal yarışını yaptığını ve kendi halinde olduğunu, Valentino’ya temas yaşamadan geçişler yaptığını söyledi. Bu doğru. Ve Valentino’yu rahatsız etmek için hiçbir kastının olmadığını söyledi.”
 
“Öte yandan Valentino Marc’ın kasıtlı olarak yavaşladığını ve kendisi için yarışı zorlaştırmaya çalıştığını söyledi. Hatta kasıtlı olarak dışarı açıldığını ve Marquez’e karşı avantaj kazanmak ve ondan uzaklaşmak için kendisine avantaj sağladığını söyledi.”
 
“Son olarak, aslında her iki tarafın da hatalı olduğuna inanıyoruz. Marquez’in söylediklerine rağmen onun kasıtlı olarak Valentino’nun yarışını etkilemeye çalıştığını düşünüyoruz. Ancak bu hiçbir kuralın ihlali değil. Şampiyonluk ruhu konusunda ne düşünürsek düşünelim, kural kitabına göre temas etmedi. Geçişleri tamamen temizdi ve kurallar içinde hareket etti.”
 
“Valentino ise Marquez’den gördüğüne inandığı provokasyona tepki verdi, ancak ne yazık ki tepkisi kural dışıydı. Bir kazaya neden olmak sorumsuz sürüştür. Bu temasın kasıtlı olduğuna inanıyoruz. Valentino Marquez’in kaza yapmasını istemediğini, sadece dışarı açılmasını istediğini söyledi.”
 
“Rossi ayağının temas sonrasında peglerden ayrıldığını iddia ediyor, ancak video görüntüleri ayağının pegden temas sebebiyle mi, yoksa kasıtlı olarak tekmelediği için mi ayrıldığını kanıtlamıyor.”
 

Rossi ise karar sonrası yaptığı açıklamada, “Marquez’in motosikletinin gidonunun dokunmasıyla ayağım yerinden çıktı. Bir motosiklet, böyle bir temasla düşemez. Marquez istediğini aldı. Belki de şampiyonluğu kaybetmeme sebep oldu” ifadelerini kullandı.
 
Lorenzo ise takım arkadaşına verilen cezayı yetersiz bulmuş ve baya açıklama yapmış. Yok çok az, puan almaması gerekirdi, haksızlık vs bir sürü zırvalamış. Ağlama bu kadar da çık yarışına. Açıkçası yaptığı açıklamaları detaylı inceleyince gerçekten insanı sıkıyor ve Marquez’in amacını daha da açığa çıkarıyor.
 

Sonuç olarak “Doktor” Rossi üç ceza puanı aldı. Sezon finali olan Valencia Grand Prix‘sinde ise son sıradan başlayacak. Rossi, klasmanda Lorenzo’nun 7 puan önünde bulunuyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  sevdim
  Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir