Saatlerinizi İleri Almayı Unutmayın!
0

Her sene tartışılan yaz saati uygulaması bu sene tartışma olmadan uygulanacak. Şunda bi oynamasak, karar kılsak, iyi olacak ama bi çözemediler.
 
Saatler ne zaman ileri alınacak? 2015 Yaz saati uygulaması ne zaman başlayacak? diyenlere hemen cevabını vereyim.
 
Bakanlar Kurulu‘nun yaptığı açıklamaya göre bu gece sabaha karşı 03:00‘de yani 28 Mart gecesi, 29 Mart gün başlangıcı diyelim, saatler 1 saat ileri alınacak.
 
Yaz saati uygulamasıyla birlikte 30 Mart Pazartesi gününden itibaren mesai saatleri de değişecek.  Memurlar, mesaiye 08.30’da başlayacak, 12.30-13.30 saatleri arasında öğle tatili yapacak ve 17.30’da ise işleri sona erecek.
 
Saatleri ileri almamızdaki amaç gün ışığından daha fazla yararlanmak.
 

Yaz saati uygulamasını kim icat etti? derseniz;
 

İlk olarak 1784 yılında Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin böyle bir fikir ortaya atmış.
 
Daha sonraları 20. yüzyılda, ingiliz avukat William Willet, bi sabah,  hatta sıcak bir yaz sabahı, atıyla takılırken, kasaba kasaba gezerken, bakmış o tarafta ışıklar yanıyor, panjurlar falan kapalı. Gazeteye çıkıp konuşmuş, bu baya yankı uyandırmış ve İngiliz Parlementosu karar vererek nisan ayında 20 dakika ileri, eylül ayında 20 dakika geri almayı kararlaştırmış.
 
Böyle devam ederken 1910 yılında yeni bir yasa çıkarılmış, “ışık tasarrufu bölgeleri” adı altında. İlerleyen dönemde bu 20 dakika, 60 dakika olarak değiştirilmiş.
 
Avrupa’da yaz saatine yavaş yavaş geçmeye başlamış, ilk Almanya geçiş yapmış daha sonra Fransa vs derken bu günlere gelinmiş.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  sevdim
  Sevdim
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir