1. Anasayfa
 2. Bunlar Hep Bilgi

MBR ve GPT Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

MBR ve GPT Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
0

Sabit diskleri incelediyseniz, MBR ve GPT terimlerini görmüşsünüzdür. Özellikle bölme işlemlerinde karşımıza çıkar.

Sabit disk bölümlerini işletim sistemleri farklı yapılandırır. Bunlar MBR (Master Boot Record) ve GPT (Guild Partition Table)‘dir.

Master Boot Record (MBR)
MBR, eski bir sistem olmasına rağmen halen disk bölümlerini yönetmek için kullanılır.

Bir MBR diski, en fazla dört adet birincil bölüme sahip olabilir. Daha fazlasını oluşturmak için dördüncü bölüm genişletilebilir olarak ayarlanabilir. Bu şekilde dördüncü bölüm bünyesinde daha fazla alt bölüm oluşturulabilirsiniz. MBR diskler, bölümler için 32-bitlik kayıt sistemi kullandığı için her bir disk bölümü için 2TB sınır vardır.

GUID Partition Table (GPT)
UEFI standardına sahip olan bu GPT en güncel diskin bölümlerini düzenleyen sistemdir. Eğer UEFI tabanlı bir sisteminiz varsa MBR yerine GPT kullanılması gerekmektedir. MBR de bölümler sınırlıdır ama GPT’de ise teorik olarak sınırsız bölüm oluşturulabilirsiniz.

GPT, depolama olarak da MBR’den öncedir. MBR’de bulunan bölüm başı 2TB sınırı, GPT’de 9.44ZB gibi boyutlara ulaşabilmektedir. Tabii ki bu sadece teorik olarak mümkün. Çünkü Windows işletim sistemlerinde her bir bölümün maksimum kapasitesi 256TB olarak sabitdir.

GPT diskler iki GPT Header’a sahiptir. Eğer ana header zarar görürse, yedek header sonda depoladığı için diski kurtarmak daha kolay olur.

GPT’de bulunan Protective MBR ise, BIOS tabanlı sistemlerin bu alanda bulunan bootloader ile GPT diskleri boot etmesine yarar. Ayrıca Protective MBR ile GPT’ye karşı tanımsız olan disk araçlarının diske zarar vermesini engeller.

Sonuç olarak: Normal kullanıcılar için her iki şekilde diski kullanmak çok fark yaratmayacaktır. Eğer depolama alanı sınırı konusunda MBR diskler yeterliyse, işinizi görecektir. Ama güncel bilgisayarların çoğunda UEFI desteği olduğu için, GPT kullanmanız gerekecektir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  sevdim
  Sevdim
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir