DMCA Protection Nedir? Nasıl Çalışır?

DMCA

Uzun süredir, siteye DMCA rozeti ekleyecektim, hep arada kalıyordu anca bu gün ekleyebildim. Bu vesileyle DMCA Protection nedir? Nasıl çalışır? Siteye nasıl eklerim? gibi bilgileri vereceğim.
 
DMCA (Digital Millennium Copyright Act) bir koruma sistemidir. Türkçeye çevirdiğimizde “Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası” olarak yer almaktadır.
 

Yazılarınızı hırsızlıklara karşı koruyabilirsiniz. Bu demek olmuyor ki sitenizden kopyalayamazlar, tabii ki kopyalayabilirler ama siz bu yazıyı sahiplendiğiniz için takedown (indirmek) hakkınız oluyor yani yazıyı sildirmek ve arama motorlarından da çıkartırılmasını sağlamak. Kısaca telif hakkı koruması.
 
Hatta Google‘da çoğu dizi, film, müzik aramalarında “DMCA tarafından silindi” diye karşımıza uyarı çıkmaktadır.
 
Örnek:

US Digital Millennium Copyright Act kapsamında aldığımız bir şikayet nedeniyle, 1 sonucu bu sayfadan çıkardık.
 
Peki sitemizde DMCA korumasına yer vermek için neler yapmamız gerekiyor?
 
Ücretsiz üye olduktan sonra size 1 adet takedown hakkı verilmektedir. Öncelikle buraya tıklayarak üye olunuz. Üye olduktan sonra Badges(Rozetler) kısmından, sitenize beğendiğiniz herhangi bir rozeti her sayfada olacak şekilde ekleyeceksiniz. Bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır. DMCA zamanla tüm yazılarınızı tarayıp sisteme ekleyecektir. “Current Protected Pages” kısmından yazılarınızı kontrol edebilirsiniz.
 
Aylık $10  karşılığında hesabınızı Pro yaparak hem onaylanmış yapabilir hem de daha detaylı özellikleri kullanabilirsiniz.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /
Facebook İle Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Avatar Türk Sistemleri Forum üyesi dedi ki:

    Teşekkürler bilgilendirme için

  2. Avatar rusif dedi ki:

    Iyi Bir anlatım ilmuşş beki kopyladıgmız site şikayet etmese sorun yokmu?