1. Anasayfa
 2. Oyun

Counter Strike Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Counter Strike Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
0

Bu aralar baya Counter Strike Global Offensive oynadığım için, devamlı Counter Strike hakkında araştırmalar yapıyor, videolar izliyorum.
 
Özellikle video konusu önemli, taktik videoları ve maçları izlediğinizde size haritalar ile ilgili baya şey katıyor.
 
Yine böyle takılırken gözüme ilişen yazı oldu. Counter Strike‘ın başından sonuna gerçekten ilginç bilgilerin yer aldığı bir yazıydı. Ben de eklemeler ve düzenlemeler ile yayınlıyorum. 

Counter Strike Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

 

1- 1999‘un başlarında, iki oyun geliştiricisi olan Minh Le ve Jess Cliffe, teröristler ile anti teröristlerin, kendi aralarında çatışma yapabilecekleri bir oyun geliştirmek istediler.
 
Bunun üzerine 19 Haziran 1999‘da yayınlanan ilk açık betayı oyuncu kitlesi çok sevdi. Fakat bu popülariteye rağmen, geliştiriciler oyun için hiç yeni bir harita yapmadı.
 
Çünkü oyun hayranları oyunu o kadar çok sevmişti ki, kendi oluşturdukları haritaları geliştiricilere gönderiyor ve oyun için o haritaların yayınlanmasını istiyorlardı.
 
Hayranların oluşturduğu popüler haritalar ise şunlar; Dust, Siege, Nuke ve ilk geliştirilen oyun ile birlikte gelen diğer haritalardı. Daha da yeni haritalar gelmeye devam ediyordu.
 
Kısacası, Counter Strike büyük bir başarıya imza atmıştı.
 
Half Life‘ın yapımcısı Valve ise bu mod’a karşı büyük bir ilgi duymuştu. Bunun üzerine Beta 4‘ün yayınlanması için Mod’un yapımcılarına yardım etme kararı aldı.
 
2000 yılının sonunda ise Valve, bu iki geliştirici ismi kendi bünyesinde işe alarak mod olmaktan çıkardığı Counter Strike‘ı ayrı bir oyun olarak yayınladı.
 
Oyun kısa sürede inanılmaz bir başarıya imza atarak çok tutuldu ve en popüler FPS oyunları arasındaki yerini en üst sıradan aldı.
 
Günümüze gelindiğinde ise Counter Strike, Global Offensive sürümü ile Steam‘de ki popüler oyunlar arasında en tepede yerini almış durumda.
 
Counter Strike Global Offensive
2- Counter Strike‘ın son sürümü olan Global Offensive‘de ki bazı şeyler , Left 4 Dead oyunundan alınmıştır.
 
Haritaları incelediğinizde bazı bölgelerin Left 4 Dead oyunundan alındığını çok rahat görebilirsiniz.Elbette bunlar birebir alınıp koyulmamıştır, ancak çok fazla benzerlik bulunmakta.
 

3- Half Life 2‘nin Survivor isimli bir atari oyunu mevcuttur. Bunun gibi Counter Strike‘ın da, Counter Strike – Neo adı altında bir atari oyunu vardır.
 
2003‘te yayınlanan bu oyun sadece Japonya‘da oynanabiliyor. Japon oyunculara hitap etmesinden dolayı oyuncuların dış görünüşlerinden baya değişiklikler yapılmıştır.
 
Counter Strike‘ın Online 1, 2 ve Zombies adı altında 3 farklı oyunu daha bulunmaktadır.
 
Counter Strike Global Offensive
4- 2009 yılında düzenlenen küçük bir Counter Strike turnuvasında iki Rus takımı olan Virtus.pro ve Forze arasında oynanan maçta sponsorlar farklı bir fikir ortaya atmıştır.
 
Oyunculara haber verilmeden turnuvaya çağırılan striptizciler ile oyuncuların dikkati dağıtılmaya çalışılmıştır.
 
Ancak bu hareket başarıya ulaşamamış olup ve oyuncular dikkati dağılmadan, gayet ciddi bir şekilde oynamayı başarmışlardır. Belki de kameralar karşısında oldukları için, böyle davranmış olabilirler.
 
5- Oyunda bir çok bot mevcut ve bu botların isimleri, gerçek insanların isimleridir. Örnek vermek gerekirse zor mod üzerinden bulunan botlardan Gabe, Gabe Newell‘in ismini taşımakta.
 
Dust, Dust 2 ve Cobblestone haritalarında bu haritaların oluşturucusu olan Dave‘in ismi de botlardan birine isim olarak verilmiştir.
 
En zor modda yer alan iki botun ismi olan  Minh ve Cliffe, ilk Counter Strike oyununun yapımcılarının ismidir.
 
Normal mod üzerinden yer alan Chris isimli bot ise, Aztec, Inferno ve Frantic gibi haritaların oluşturucusunun ismidir.
 
Counter Strike Global Offensive Knife
6- Şimdi ise çok daha ilginç bir şeyden bahsedeceğiz. Oyunda sizi sinirlendiren birini, gerçek hayatta öldürmek?
 
2010 yılında Fransa‘da bir oyuncu, Counter Strike oynarken katıldığı bir maçta, diğer oyuncuyla tartışıyor ki bu günümüzde maalesef Counter Strike Global Offensive‘de neredeyse her oyunda meydana geliyor. Bunun üzerine birbirlerine bıçakla saldırıyorlar ve ilk oyuncu bıçaklanarak ölüyor.
 
Bu olaya aşırı derecede sinirlenen adam, tam 7 ay boyunca kendisini bıçaklayan kişiyi bulmak için çalışıyor ve sonunda izini buluyor.
 
Nerede yaşadığını öğrendikten sonra, evinin önünde pusuya yatıp, kapı açılınca elinde bıçakla üzerine atlıyor. Karşıda ki kişi şanslı ki bıçak kalbini sadece birkaç santimetre ile sıyırıyor, ölümden dönüyor.
 
Bir oyun ve 7 ay o öfke, sinir. Hayat gerçekten çok ilginç.
 
Counter Strike Global Offensive Goose
7- En popüler harita olan Dust 2‘de A bomba plant kısmında “Goose” yazan graffitiyi görebilirsiniz.
 
Orada “Goose” yazmasının sebebi ise Counter Strike‘ın oluşturucularından biri olan Minh Le‘nin internet ortamında kullandığının nickinin “Goose” olmasıdır.
 

8- Amerika’nın Teksas eyaletinde 2007 yılında bir öğrenci kendi okulunun Counter Strike haritasını oluşturdu. Bu okul ise Virginia Tech katliamında 32 kişinin öldürüldüğü okuldu.
 
Okulunda yaşanan katliamdan dolayı sürekli korku halinde yaşayan çocuk, oyun üzerinde okulunun benzerini yaparak, teröristlere karşı savaşıp okulunu koruyacağını düşünmüştü.
 
Tabii olaylar yaşandıktan sonra çok hassas olan okul yönetimi bu haritayı gördüğünü anda polise ihbarda bulundu.
 
Polis ise oyunun terörizmle alakalı bir oyun olduğuna, ancak bu durumun çocuğu tutuklamak için yeterli bir sebep olmadığına karar verdi.
 
Bunun üzerine çocuk, okul yönetimi tarafından okuldan kovularak, başka bir okula gönderildi.
 

9- Counter Strike oyununda bulunan bütün radyo komutları ve mesajlar oyun yapımcısı Jess Cliffe tarafından kaydedilmiştir. Yani seslerin hepsi aynı kişiye aittir. Eskiden bu sesleri değiştirip, kendi seslerimizi de koyardık.
 
Günümüzde Counter Strike – Global Offensive‘de ise sesler, ayrı ses aktörlerine aittir. İlk oyuna göre birçok ses değiştirilmiş olup, hala eski seslere de yer verilmekte. Mesela final de duyulan sesler hala aynıdır. Win!
 
Counter Strike Global Offensive
10- Counter Strike Source‘da yer alan Inferno haritasında, ev içinde kazan dairesine benzeyen bir oda vardı.
 
Global Offensive‘de ise bu oda konulmamıştır veya unutulmuştur.
 
İlk başta bilerek konulmadığı düşünülmüştü ama oyuncular bunu Valve‘ye hatırlatınca, yayınlanan bir güncelleme ile o oda tekrar geri gelmiştir.
 
Source‘da odanın kapısı açık, girilebilecek şekildeydi, Global Offensive‘de ise kapı aralık bırakılmıştır. Ve giriş yapılamamktadır. Oda içinde bulunan kazan ise bir başka güncelleme ile Mirage haritasında bulunan CT alanındaki kamyonun kasasının içine koyulmuştur.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  _zg_n
  Üzgün
 • 0
  komik
  Komik
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  sevdim
  Sevdim
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir