15 Milyon Telegram Kullanıcısının Telefon Bilgisi Çalındı

15 Milyon Telegram Kullanıcısının Telefon Bilgisi ÇalındıKullanıcılarına baştan uca şifreleme (end-to-end) özelliğiyle gelişmiş bir güvenlik altyapısı sunan ve özellikle Orta Doğu ülkelerinde geniş kullanıcı kitlesine sahip olan mesajlaşma uygulaması Telegram‘ın siber bir saldıraya uğradığı açıklandı.
 
Bu saldırı sonucundan en popüler olduğu ülkelerden İran’daki 15 milyon Telegram kullanıcısının telefon numarası bilgisi korsanların eline geçtiği belirtildi.
 
Saldırıyı İran merkezli siber korsan grubu Rocket Kitten’ın gerçekleştirdiği sanılıyor. İran Devrim Muhafızları  ile bağlantısı olduğu iddia edilen Rocket Kitten’ın Muhalifler ve yenilikçiler arasında popüler olması nedeniyle Telegram’a saldırı düzenleyebileceği düşünülüyor.

Açığa neden olan ise iki aşamalı doğrulama sistemi olduğu yönünde bilgi verildi. Telegram‘ı onaylamak için SMS ile doğrulama kodu gönderiliyor. Bu numaraların kayıtlı olduğu veritabanındaki bilgilerin çalındığı belirtildi.
 
Telegram tarafından şu an herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak bu durum dahi kötü bir izlenim yaratmaya yetecek gibi gözüküyor.

Kategori: Haber, Teknoloji


Yorumlar

yorumlar

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Aslan dedi ki:

    Telegram’dan açıklama gelmiş.


Devamını oku:
Adalar’a Giriş Ücretli Oluyor

İstanbul'daki Prens adaları olarak bilinen Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef adasınn yanı sıra Çanakkale yakınlarında, ege denizinde bulunan Gökçeada...

Kapat